|
Highlights at a glance:
|
|
| Mainboards | |
| Manufacturer | ASUS |
| Mainboards | ASUS Prime B760M-A-CSM |
| Chipset | Intel B760 |
| Socket | Intel LGA 1700 - Desktop |
| Processor | Intel Core 14th Generation (Raptor Lake S) |
| Main Memory | 4 DIMMs
128 GiB DDR5 4200 UDIMM |
| Onboard graphic | 2x HDMI, 1x display port |
| Onboard graphics maximum resolution | 3840x2160@60Hz |
| Additional card (optional) | PNY NVIDIA RTX A1000 (8GB) |
| USB ports | 6x USB (rear) |
| Extension-slots for additional cards | |
| PCI slots (mainboard) | 1x PCIe 4.0 x16 1x PCIe 4.0 x1 1x PCIe 4.0 x4 |
| Available slots in the chassis | 3x Low profile/Half Length |
| Onboard ports | |
| SATA-3 (6 Gb/s) | 4x SATA-3 (6 Gbit/s) |
| M.2 | 2 x M.2 PCIe 3.0 x4 |
| M.2 form factor | 2242, 2260, 2280 |
| Drives / storage capacity | |
| Drive slots (total) | 2x 2.5" (Not hot-swap)
|
| Backplane | without Backplane |
| Max. capacity HDD (SATA) | 4 TB |
| Max. capacity SSD (SATA) | 4 TB |
| Server management | |
| Remote management | no IPMI possible |
| Chassis | |
| Dimensions | 334 mm (H), 96 mm (W), 402 mm (D), |
| drives (in scope of delivery) | not contained, optional available |
| Drives (optional) | External USB-drives |
| Front USB ports | 4 |
| Power supply | |
| Power supply unit | InWin PC CE723 |
| energy efficiency | 87% |
| PMBus support | N/A |
| environment-requirements | |
| Recommended deployment location | Thanks to its design and low noise output, the system is optimally equipped for use in the office. |
A customer account offers many advantages:
Take the opportunity and open a customer account at Thomas-Krenn today.