|
Highlights at a glance:
|
|
| Mainboards | ||
| Manufacturer | ASUS |
ASUS |
| Mainboards | ASUS P13R-M | ASUS P13R-M/10G-2T |
| Chipset | Intel C262 | Intel C262 |
| Socket | Intel LGA 1700 - Server | Intel LGA 1700 - Server |
| Processor | Xeon E-2400 (Raptor Lake-E) | Xeon E-2400 (Raptor Lake-E) |
| Main Memory | 4 DIMMs
128 GiB DDR5 4400/4800 ECC Unbuffered |
4 DIMMs
128 GiB DDR5 4400/4800 ECC Unbuffered |
| LAN Onboard | 2 x 1 GBit/s LAN (RJ-45) |
2x 10 Gbit/s LAN (RJ-45) |
| LAN chipset | Intel i210AT | Intel X710-AT2 |
| LAN Onboard (dedicated IPMI) | 1x Management LAN | 1x Management LAN |
| Onboard graphic | 1x VGA ASPEED AST2600 BMC | 1x VGA ASPEED AST2600 BMC |
| Additional card (optional) | PNY NVIDIA RTX A1000 (8GB) | PNY NVIDIA RTX A1000 (8GB) |
| Onboard Input/Output | USB (no PS2 ports!) 1x TPM Header |
USB (no PS2 ports!) 1x TPM Header |
| USB ports | 3x USB (rear) 3 x USB 3.2 Gen2 1x USB on board (type A) (USB 3.0) | 3x USB (rear) 3 x USB 3.2 Gen2 1x USB on board (type A) (USB 3.0) |
| Extension-slots for additional cards | ||
| PCI slots (mainboard) | 1x PCIe 4.0 x4 (in x8) 1x PCIe 5.0 x16 |
1x PCIe 4.0 x4 (in x8) 1x PCIe 5.0 x16 |
| Available slots in the chassis | 2x Low profile/Half Length | 2x Low profile/Half Length |
| Onboard ports | ||
| SATA-3 (6 Gb/s) | 8x SATA-3 (6 Gbit/s) Intel C262 RAID 0, 1, 10, 5, Software-Raid |
8x SATA-3 (6 Gbit/s) Intel C262 RAID 0, 1, 10, 5, Software-Raid |
| M.2 | 1 x M.2 PCIe 3.0 x4 | 1 x M.2 PCIe 3.0 x4 |
| M.2 form factor | 2242, 2260, 2280 | 2242, 2260, 2280 |
| Drives / storage capacity | |
| Drive slots (total) | 44x HDDs (2x 3.5" and 2x 2.5" HDDs) (Not hot-swap)
|
| Backplane | without Backplane |
| Max. capacity HDD (SATA) | 96 TB |
| Max. capacity SSD (SATA) | 30.72 TB |
| Server management | |
| Management software | ASUS Control Center (Classic) |
| Remote management | Integrated IPMI (dedicated NIC) |
| Chassis | |
| Unit | 2U |
| Dimensions | 88.1 mm (H), 430 mm (W), 457.2 mm (D), |
| drives (in scope of delivery) | not contained, optional available |
| Drives (optional) | 1x 5,25'' drive External USB-drives |
| Fan (center) | 1x 80x80x32mm (, ) |
| Silent blowerkit option | no |
| Front USB ports | 2 |
| Power supply | |
| Power supply unit | 500 Watt Netzteil Bicker (80plus Platinum) (BEA-551K) |
| energy efficiency | 92.5% |
| Rack Assembly | |
| Assembly rails | optionally available |
| environment-requirements | |
| Recommended ambient temperature | 20 - 22 degree |
| Recommended humidity | max. 40% |
| Recommended deployment location | To ensure the optimal cooling of the system, we recommend running the server in an air conditioned server room and as part of a rack installation. The server is not ideal for use in an office environment due to its high noise levels. |