|
Highlights at a glance:
|
|
| Mainboards | |
| Main Memory | 32 GiB |
| Additional card (optional) | PNY NVIDIA RTX A1000 (8GB) |
| Extension-slots for additional cards | |
| Available slots in the chassis | 0x Full profile/Half Length |
| Possible Riser cards | 1x PCI-E (x16) riser card |
| Drives / storage capacity | |
| Drive slots (total) | 2x 2.5" (Not hot-swap)
|
| Backplane | without Backplane |
| Max. capacity HDD (SATA) | 15.36 TB |
| Max. capacity SSD (SATA) | 15.36 TB |
| Chassis | |
| Unit | 1U |
| Dimensions | 43 mm (H), 437 mm (W), 249 mm (D), |
| drives (in scope of delivery) | not contained, optional available |
| Drives (optional) | External USB-drives |
| Fan (center) | 2x 40x40x28mm non-hot-swap (13000rpm, 52.5dBA) |
| Power supply | |
| Power supply unit | 1HE Supermicro Chassis CSE-504-203B |
| energy efficiency | 90.51% |
| PMBus support | No |
| Rack Assembly | |
| Assembly rails | no mounting rails available |
| environment-requirements | |
| Recommended ambient temperature | 20 - 22 degree |
| Recommended humidity | max. 40% |
| Recommended deployment location | To ensure the optimal cooling of the system, we recommend running the server in an air conditioned server room and as part of a rack installation. |
A customer account offers many advantages:
Take the opportunity and open a customer account at Thomas-Krenn today.