|
Highlights at a glance:
|
|
| Mainboards | |
| Manufacturer | Gigabyte |
| Mainboards | MS73-HB0 |
| Chipset | Intel C741 |
| Socket | Intel LGA 4677 |
| Processor | Intel Xeon Scalable 4th/5th Gen (Sapphire/Emerald Rapids) |
| Main Memory | 16 DIMMs
1.5 TiB DDR5 4800/5600 RDIMM |
| LAN Onboard | 2 x 1 GBit/s LAN (RJ-45) 2x 10 Gbit/s LAN (RJ-45) |
| LAN chipset | Intel I210-AT, Intel X710-AT2 |
| Onboard graphic | 1x VGA ASPEED AST2600 BMC 2 GiB |
| Onboard graphics maximum resolution | 1920x1200@60Hz |
| Additional card (optional) | PNY NVIDIA RTX A1000 (8GB) |
| USB ports | 2x USB (rear) 3.2 Gen1 3.2 Gen1 2x USB on board (type A) 3.2 Gen1 |
| Extension-slots for additional cards | |
| PCI slots (mainboard) | 6x PCIe 5.0 x16 |
| Available slots in the chassis | 6x Full profile/Half Length |
| Onboard ports | |
| SATA-3 (6 Gb/s) | 14x SATA-3 (6 Gbit/s) |
| M.2 | 2 x M.2 PCIe 3.0 x4 |
| M.2 form factor | 2280, 22110 |
| Drives / storage capacity | |
| Drive slots (total) | 6x 3.5" / 2.5" (Hot-swap)
5x 2.5" (Internal, non-hot-swap)
52.5" (rear of chassis, hot-swap) |
| SAS / SATA slots | 6x SAS / SATA |
| NVMe / SAS / SATA hybrid slots | 4x NVMe / SAS / SATA (hybrid) |
| Backplane | SATA / SAS-3 / NVMe (12 Gb/s) |
| Max. capacity HDD (SAS) | 184.32 TB |
| Max. capacity HDD (SATA) | 144 TB |
| Max. capacity SSD (SATA) | 46.08 TB |
| Max. capacity SSD (SATA) | 184.32 TB |
| Max. capacity SSD (U.2 NVMe) | 61.44 TB |
| Server management | |
| Management software | GIGABYTE Management Console |
| Remote management | Integrated IPMI (dedicated NIC) |
| Chassis | |
| Unit | 5U |
| Dimensions | 430 mm (H), 200 mm (W), 596 mm (D), |
| Drives (optional) | External USB-drives |
| Front USB ports | 2 |
| Power supply | |
| Power supply unit | 750 Watt Netzteil (80plus Gold) inkl. Netzkabel |
| energy efficiency | 90% |
| Redundant power supply (selectable option) | 2x 1200 W |
| Rack Assembly | |
| Assembly rails | 19" conversion-kit possible, optional available |
| environment-requirements | |
| Recommended ambient temperature | 20 - 22 degree |
| Recommended humidity | max. 40% |
| Recommended deployment location | Thanks to its design and low noise output (with optional silent kit), the system is optimally equipped for use in the office. With the 19” rack assembly conversion kit, the server can also be installed in a rack. |