|
Highlights at a glance:
|
|
| Mainboards | |
| Manufacturer | ASUS |
| Mainboards | P13R-I |
| Chipset | Intel C262 |
| Socket | Intel LGA 1700 - Server |
| Processor | Xeon E-2400 (Raptor Lake-E) |
| Main Memory | 2 DIMMs
64 GiB DDR5 4800/4400 ECC Unbuffered |
| LAN Onboard | 2 x 1 GBit/s LAN (RJ-45) |
| Extension-slots for additional cards | |
| PCI slots (mainboard) | 1x PCIe 5.0 x16 |
| Available slots in the chassis | 1x Low profile |
| Onboard ports | |
| SATA-3 (6 Gb/s) | 6x SATA-3 (6 Gbit/s) Intel C262 RAID 0, 1, 10, 5 |
| M.2 | 1 x M.2 PCIe 3.0 x4 |
| M.2 form factor | 2280 |
| Drives / storage capacity | |
| Drive slots (total) | 4x 3.5" (Hot-swap)
2x 2.5" (Internal, non-hot-swap) |
| SAS / SATA slots | 2x SAS / SATA |
| Backplane | SATA / SAS-3 (12 Gb/s) |
| Max. capacity HDD (SATA) | 96 TB |
| Max. capacity SSD (SATA) | 30.72 TB |
| Server management | |
| Remote management | Integrated IPMI (dedicated NIC) |
| Chassis | |
| Dimensions | 270 mm (H), 200 mm (W), 310 mm (D), |
| drives (in scope of delivery) | not contained, optional available |
| Drives (optional) | External USB-drives |
| Fan (center) | 1x 120mm fan (front) (, ) |
| Front USB ports | 2 |
| Power supply | |
| Power supply unit | MicroServer SR301+ (SAS3) incl. 650W PSU Gold (Front Silver) |
| energy efficiency | 87% |
| PMBus support | N/A |
| environment-requirements | |
| Recommended ambient temperature | 20 - 22 degree |
| Recommended humidity | max. 40% |
| Recommended deployment location | Thanks to its design and low noise output, the system is optimally equipped for use in the office. |
A customer account offers many advantages:
Take the opportunity and open a customer account at Thomas-Krenn today.