|
Highlights at a glance:
|
|
| Mainboards | |
| Manufacturer | Gigabyte |
| Mainboards | MS33-AR1 |
| Chipset | Intel C741 |
| Socket | Intel LGA 4677 |
| Processor | Intel Xeon Scalable 4th/5th Gen (Sapphire/Emerald Rapids) |
| Main Memory | 16 DIMMs
64 GiB DDR5 4800/4400/5600 RDIMM |
| LAN Onboard | 2x 10 Gbit/s LAN (RJ-45) |
| LAN chipset | Broadcom BCM57416 |
| Onboard graphic | 1x VGA ASPEED AST2600 BMC 2 GiB |
| Onboard graphics maximum resolution | 1920x1200@60Hz |
| USB ports | 2x USB (rear) 2x USB 3.2 Gen1 2x USB on board (type A) |
| Extension-slots for additional cards | |
| PCI slots (mainboard) | 7x PCIe 5.0 x16 |
| Available slots in the chassis | 5x |
| Onboard ports | |
| SATA-3 (6 Gb/s) | 18x SATA-3 (6 Gbit/s) |
| M.2 | 1 x M.2 PCIe 3.0 x4 |
| M.2 form factor | 2280, 22110 |
| NVMe | 4x NVMe onboard |
| Drives / storage capacity | |
| Drive slots (total) | 36x 3.5" / 2.5" (Hot-swap)
2x 2.5" (Rear, hot-swap) |
| SAS / SATA slots | 36x SAS / SATA |
| Backplane | SATA / SAS-3 (12 Gb/s) expander backplane |
| Max. capacity HDD (SAS) | 1.10592 PB |
| Max. capacity HDD (SATA) | 864 TB |
| Max. capacity SSD (SATA) | 276.48 TB |
| Max. capacity SSD (SATA) | 1.10592 PB |
| Server management | |
| Management software | GIGABYTE Management Console |
| Remote management | Integrated IPMI (dedicated NIC) |
| Chassis | |
| Unit | 4U |
| Dimensions | 174.3 mm (H), 430 mm (W), 680 mm (D), |
| drives (in scope of delivery) | not contained, optional available |
| Drives (optional) | External USB-drives |
| Fan (center) | 6 80x80x38mm Hot-swap (10500rpm, 60dBA) |
| Silent blowerkit option | no |
| Front USB ports | 2 |
| Power supply | |
| PMBus support | Yes, Ver.1.2 |
| Rack Assembly | |
| Assembly rails | contained in the scope of supply |
| environment-requirements | |
| Recommended ambient temperature | 20 - 22 degree |
| Recommended humidity | max. 40% |
| Recommended deployment location | To ensure the optimal cooling of the system, we recommend running the server in an air conditioned server room and as part of a rack installation. The server is not ideal for use in an office environment due to its high noise levels. |