|
Highlights at a glance:
|
|
| Mainboards | |
| Manufacturer | Supermicro |
| Mainboards | X12DPi-NT6 |
| Chipset | Intel C621A |
| Socket | Intel LGA 4189 |
| Processor | Intel Xeon Scalable 3rd Gen |
| Main Memory | 16 DIMMs
1 TiB DDR4 3200 RDIMM |
| LAN Onboard | 2x 10 Gbit/s LAN (RJ-45) |
| LAN chipset | Intel X550 |
| LAN Onboard (dedicated IPMI) | 1x RJ45 Dedicated IPMI LAN port |
| Onboard graphic | 1x VGA ASPEED AST2600 BMC |
| Additional card (optional) | PNY NVIDIA RTX A1000 (8GB) |
| Onboard Input/Output | USB (no PS2 ports!) 1x TPM Header 2x COM Ports (1 rear, 1 header) |
| USB ports | 4x USB (rear) 1x USB on board (type A) |
| Extension-slots for additional cards | |
| PCI slots (mainboard) | 4x PCIe 4.0 x16 2x PCIe 4.0 x8 |
| Available slots in the chassis | 6x Full Length/Low profile |
| Onboard ports | |
| SATA-3 (6 Gb/s) | 14x SATA-3 (6 Gbit/s) Intel C621A RAID 0, 1, 10, 5, Software-Raid |
| Port distribution | 8x Intel PCH 4x Intel SCU 2x SuperDOM support |
| M.2 | 1 x M.2 PCIe 3.0 x4 |
| M.2 form factor | 2260, 2280, 22110 |
| NVMe | 4x NVMe onboard |
| Drives / storage capacity | |
| Drive slots (total) | 12x 3.5" / 2.5" (Hot-swap)
2x 2.5" |
| Backplane | SATA / SAS-3 (12 Gb/s) expander backplane |
| Max. capacity HDD (SAS) | 368.64 TB |
| Max. capacity HDD (SATA) | 288 TB |
| Max. capacity SSD (SATA) | 92.16 TB |
| Max. capacity SSD (SATA) | 368.64 TB |
| Server management | |
| Management software | Supermicro SuperDoctor 5 |
| Remote management | Integrated IPMI (dedicated NIC) |
| Features | Managementsoftware IPMI View IPMI with KVM Over LAN Serial Over LAN (SOL) Virtual Media Over LAN (Virtual USB Floppy/CD and Drive Redirection) LAN Alert-SNMP Trap Event Log OS Independent Hardware Health Monitor Remote Power Control Support RMCP & RMCP + Protocols Fan Speed Control Dedicated 3. network interface card |
| IPMI-sensors | CPU-temperature (OK / warning) system-temperature (Celsius degree) Electronic voltage (volt) Cooler speed (RPM) Additional model-dependent sensors (www.thomas-krenn.com/ipmi-sensoren) |
| Chassis | |
| Unit | 2U |
| Dimensions | 89 mm (H), 437 mm (W), 647 mm (D), |
| drives (in scope of delivery) | not contained, optional available |
| Drives (optional) | External USB-drives |
| Fan (center) | 3 80x80x38mm Hot-swap (10500rpm, 60dBA) |
| Silent blowerkit option | no |
| Power supply | |
| Power supply unit | 2x 920 Watt redundantes Hot Swap Netzteil (80plus Platinum) |
| energy efficiency | 94.27% |
| PMBus support | Yes, Ver.1.2 |
| Rack Assembly | |
| Assembly rails | contained in the scope of supply |
| rail length | 675 - 880 mm mm |
| Total length server front to end of assembly rail | 820 mm |
| Max. extraction length | 670 mm |
| Recommended maneuvering space | 75 mm (minimum) |
| environment-requirements | |
| Recommended ambient temperature | 20 - 22 degree |
| Recommended humidity | max. 40% |
| Recommended deployment location | To ensure the optimal cooling of the system, we recommend running the server in an air conditioned server room and as part of a rack installation. The server is not ideal for use in an office environment due to its high noise levels. |