With support for the highest memory speeds, storage capacity and advanced four-socket scalability, the Intel Xeon Gold 6000 processor series delivers significant performance improvements, advanced reliability and hardware-enhanced storage. Optimized for demanding standard data centers, multi-cloud computing, and network and storage workloads. The Intel Xeon Gold 5000 processor series offers improved performance with affordable advanced reliability and hardware-enhanced security. With its scalability, it is suitable for a wide range of workloads.
The Gold CPUs offer the following features:
| CPU speed (base) | 2.1 GHz |
| CPU speed (max.) | 3.7 GHz |
| Cores | 22 |
| Threads | 44 |
| Cache | 30.25 MiB |
| max. RAM | 768 GiB |
| Max Memory Speed | 2666 MHz |
| ECC support (RAM) | Yes |
| TDP | 140 W |