| Manufacturer (chassis) | Supermicro |
| Design | Rack (19") |
| U | 1 U |
| Height | 43 mm (H) |
| Width | 437 mm (W) |
| Depth | 503 mm (D) |
| HDD Slots | 4 x drives |
| Backplane type | (Hot-swap) |
| Backplane technology | SATA / SAS-3 (12 Gb/s) |
| Drives | not contained, optional available |
| USB-Ports (front) | 0 x USB Front |
| Power supply Single | 350 W |
| Optional redundant power supply | (Redundanz optional) |
| Extension-slots Riser (FP) | 1 x Full Profile Riser Card |
| Number of fans (center) | 4x |
| Fan dimensions (center) | 40x40x28 mm |
| Revolutions (center) | 17500 rpm |
| Fan hot-swap/non-hot-swap (center) | non-hot-swap |
| Silent blowerkit option | no |
| Weight | 14.1 kg |
| Assembly rails | contained in the scope of supply |
| Clearance profile rail | 660 - 845 mm |
| Optimum spacing of the fastening profiles in the cabinet | 715 mm |
| Total length server front to end of assembly rail | 705 mm |
| Max. extraction length | 710 mm |
| Shunting space | 75 mm (minimum) |
| 80plus certification | 80 PLUS Platinum (>94%) |
| PMBus support | PSU single: no, redundant PSU: Yes, Ver.1.2 |
| Recommended deployment location | To ensure the optimal cooling of the system, we recommend running the server in an air conditioned server room and as part of a rack installation. The server is not ideal for use in an office environment due to its high noise levels. |
| CE frequency range | 50 - 60 Hz |
| CE voltage type | AC |
| CE voltage range | 100 - 240 V |
| CE power consumption range | 2.5-5A |