| Device type | DVD+-RW |
| Interface | SATA |
| Type | internal |
| Reading rate (CD) | 48x |
| Reading rate (DVD) | 16x |
| Writing speed (CD) | 48x |
| writing speed (DVD) | DVD +- R: 24x, DVD-R DL: 8x, DVD +- R DL: 8x |
| Access time (CD) | 125 ms |
| Access time (DVD) | 145 ms |
| Form factor | 5.25" (internal) |
| Height | 41 mm (H) |
| Width | 146 mm (W) |
| Depth | 165 mm (D) |
| Color | black |
| Length | 0.6 m |